4 December 2023

Technologia samochodów autonomicznych poprowadzi niewidomych przez miasto

1 min read

Systemy kamer samochodów autonomicznych coraz lepiej radzą sobie z wykrywaniem przeszkód, pieszych i innych pojazdów w celu unikania kolizji, dlatego pewien szwajcarski startup postanowił wykorzystać podobną technologię do pomocy osobom niewidomym i niedowidzącym.

Samodzielnie poruszanie się po mieście bywa dla osób niewidomych i niedowidzących sporym problemem, bo po drodze czeka wiele potencjalnych niebezpieczeństw, jak przedmioty niewykryte za pomocą białej laski czy trudne do znalezienia przejścia dla pieszych, nie wspominając już o innych uczestnikach ruchu.

Wygląda jednak na to, że z pomocą mogą przyjść technologie unikania kolizji wykorzystywane w samochodach autonomicznych, na bazie których można skonstruować urządzenia asystujące. A przynajmniej zdaniem szwajcarskiego startupu o nazwie biped, który podzielił się właśnie swoim pomysłem na innowacyjną naramienną “nawigację”.

Ta wygląda zupełnie jak nowy trend rynku audio, czyli słuchawki naramienne, dzięki którym nasze ręce i uszy pozostają wolne – tym razem do kompletu potrzebujemy jednak osobnych słuchawek (dowolnej marki), dzięki którym będziemy w stanie odbierać komunikaty urządzenia. Producent zdecydowanie poleca tu bezprzewodowe modele z przewodzeniem kostnym, dzięki któremu nie jesteśmy odcięci od świata zewnętrznego i możemy jednocześnie słuchać komend i tego, co dzieje się wokół nas.