4 December 2023

Rząd zablokował 104 kanały YouTube, 4 konta na Facebooku za rozpowszechnianie dezinformacji: Anurag Thakur

2 min read

MeitY wydała polecenia zablokowania 1 643 adresów URL generowanych przez użytkowników, w tym stron internetowych, witryn, postów i kont na platformach mediów społecznościowych.

Minister Unii Anurag Thakur w czwartek powiedział, że 104 kanały YouTube, 45 filmów, cztery konta na Facebooku, trzy konta na Instagramie, pięć uchwytów na Twitterze i sześć stron internetowych zostało zablokowanych za szerzenie dezinformacji i zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu.

Odpowiadając na pytania w Rajya Sabha, Thakur powiedział, że sekcja 69A ustawy o technologii informacyjnej przewiduje blokowanie treści za pośrednictwem mediów cyfrowych w interesie suwerenności lub integralności Indii, obrony Indii, bezpieczeństwa państwa, przyjaznych stosunków z innymi państwami lub porządku publicznego lub w celu zapobiegania podżegania do popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa związanego z powyższym.

Powiedział, że zgodnie z przepisami części II zasad IT, Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacyjnych (MeitY) wydało wskazówki, aby zablokować 1.643 wygenerowane przez użytkowników adresy URL, w tym strony internetowe, witryny, posty i konta na platformach mediów społecznościowych od 2021 do października 2022 roku.

“Rząd podjął działania w ramach tych przepisów i jeśli będzie to wymagane, nie zawahamy się podjąć takich działań w przyszłości” – powiedział Thakur.

Tymczasem w środę rząd zwrócił się do YouTube o zdjęcie trzech kanałów za fałszywe i sensacyjne twierdzenia o różnych inicjatywach pomocy publicznej i rozpowszechnianie fake newsów. Trzy kanały zostały uznane za akwizytorów fałszywych wiadomości przez Press Information Bureau Fact Check Unit we wtorek.

“Ministerstwo Informacji i Nadawania skierowało YouTube do zdjęcia trzech kanałów Aaj Tak Live, News Headlines i Sarkari Updates” – powiedziało w środę oficjalne źródło.

Aaj Tak Live nie jest związany z India Today Group, rząd wyjaśnił.

Kanały były przy użyciu miniatur i obrazów telewizyjnych kanałów informacyjnych i ich kotwice wprowadzić widzów w błąd, wierząc, że wiadomości podzielone przez nich był autentyczny, oficjalne oświadczenie powiedział we wtorek.