28 February 2024

Nvidia udostępnia nowe sterowniki z ważną funkcją. Poprawia jakość wideo

2 min read

Nvidia udostępniła w sieci sterowniki GeForce Game Ready 531.18 WHQL, które poza wprowadzeniem obsługi kilku nowych gier, pozwalają aktywować funkcję RTX Video Super Resolution. Rozwiązanie to wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawienia jakości odtwarzanego wideo. Zobaczmy, jak ją włączyć i z jakimi kartami oraz programami współpracuje.

Nowe sterowniki GeForce Game Ready 531.18 WHQL to pakiet, który wprowadza obsługę DLSS 3 w takich grach jak Atomic Heart oraz w zamkniętej becie The Finals. Usuwa też kilka błędów, ale najważniejszą nowością jest dodanie wsparcia dla technologii RTX Video Super Resolution. Przy jej pomocy możliwe jest poprawienie jakości odtwarzanego wideo poprzez upscalling z wykorzystaniem rdzeni Tensor. Dzięki temu nawet materiały o niskiej rozdzielczości będą wyglądały dobrze np. na wyświetlaczu 4K.

Technologia RTX Video Super Resolution jest na start dostępna na kartach z rodziny RTX 30 i RTX 30, tak desktopowych, jak i wariantów laptopowych. Nvidia obiecuje, że w późniejszym czasie wprowadzi też obsługę układów z serii RTX 20. Jeśli zaś chodzi o obsługiwane programy, to upscaling wideo ma obecnie działać w przeglądarkach Google Chrome (od wersji 110.0.5481.105) i Microsoft Edge (od wersji 110.0.1587.56). Jeśli takiej wersji nie posiadacie, zalecana jest aktualizacja przeglądarki.

Aby włączyć RTX Video Super Resolution, należy otworzyć Panel sterowania Nvidia, przejść do opcji Wideo i wybrać Wyreguluj ustawienia obrazu wideo. Następnie zaznaczyć “ptaszka” przy opcji Bardzo wysoka rozdzielczość pod opcją Uwydatnianie obrazu wideo RTX. Użytkownik ma do wyboru cztery poziomy jakości, przy czym pierwszy to najniższy poziom, a czwarty najwyższy. Im wyższy poziom, tym wymagane jest więcej mocy obliczeniowej, a pobierana przez kartę moc rośnie.

Sterowniki możecie pobrać ze strony producenta lub zaktualizować przy pomocy aplikacji GeForce Experience.