28 September 2023

Covid-19: UE “zachęca” państwa członkowskie do wymagania negatywnych testów od podróżnych z Chin

2 min read

UE zaleca również “losowe testy” po przybyciu na europejską ziemię i noszenie masek. Zalecenia te nie są prawnie wiążące.

Państwa członkowskie UE są “gorąco zachęcane” do wymagania od wszystkich podróżnych z Chin, by przedstawili negatywny wynik testu Covid na mniej niż 48 godzin przed wyjazdem, zgodnie z porozumieniem osiągniętym w środę 4 stycznia przez 27 państw UE. Na spotkaniu ekspertów, którego celem jest opracowanie skoordynowanej odpowiedzi na eksplozję zakażeń w Chinach, Europejczycy uzgodnili także inne zalecenia, których wdrożenie będzie należało do poszczególnych państw członkowskich – poinformowała w oświadczeniu szwedzka prezydencja UE.

Państwa są zatem “zachęcane” do uzupełnienia negatywnego testu wymaganego przy wejściu na pokład w Chinach “losowymi testami” po przybyciu na ziemię europejską, z “sekwencjonowaniem pozytywnych wyników” w celu zidentyfikowania wszelkich nowych wariantów. UE-27 wezwano również do “testowania ścieków z lotnisk przyjmujących loty międzynarodowe oraz z samolotów przylatujących z Chin”, z zastosowaniem sekwencjonowania genomowego.

Zalecane noszenie maski
Ostatecznie państwa członkowskie zgodziły się “zalecić, aby wszyscy pasażerowie lotów do i z Chin” nosili maski ochronne, zgodnie z wnioskami ze spotkania, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Konkluzje uważa się za ostatecznie przyjęte, ponieważ nie są one prawnie wiążącymi zaleceniami.

Europejczycy zgodzili się na przegląd sytuacji i wprowadzonych środków “do połowy stycznia”. Pekin zakończył na początku grudnia drakońską politykę “zero Covid”, co doprowadziło do eksplozji liczby zakażeń wśród mieszkańców Chin, i w niedzielę zniesie wymogi kwarantanny dla podróżnych przybywających z zagranicy.