Niecodzienny widok na Rzeszów. Magia? Nie, to Google

Mieszkańców Rzeszowa nie trzeba specjalnie przekonywać, że stolica Podkarpacia ma w sobie sporo uroku. Warto jednak spojrzeć na nią z nieco innej perspektywy – co byście powiedzieli na satelitarne zdjęcia 3D?

Zakładamy, że dobrze znacie usługę Google Maps, dzięki której w prosty sposób można skorzystać z nawigacji 3D – niezależnie od tego, czy korzystacie ze środków transportu miejskiego, samochodu lub zwyczajnie poruszacie się pieszo. Doskonale wykonane i co ważne aktualne mapy codziennie pozwalają ogromnej rzeszy użytkowników w prostszy i szybszy sposób dotrzeć do konkretnego miejsca.

Dotychczas, przeglądanie zdjęć satelitarnych z usługi Google Earth, mocno związanej z Google Maps możliwe było tylko w widoku 2D. Od niedawna, użytkownicy mogą przełączyć się do wersji 3D, która pozwoli Wam spojrzeć na Rzeszów z góry z zachowaniem głębi oraz perspektywy przedstawianych obiektów. Trójwymiarowa mapa satelitarna oferuje obrazy w wysokiej rozdzielczości, a zatem nie będzie większych problemów ze zidentyfikowaniem charakterystycznych miejsc.

Jak działa usługa Google Earth? To żadna magia

Nowoczesne technologie mają bardzo mało wspólnego z magią, choć nierzadko może nam się wydawać, że efekty ich pracy to sprawka sił nadprzyrodzonych. Nic z tych rzeczy – za obrazowaniem ziemi w Google Earth stoi zespół niesamowitych urządzeń, które warto poznać bliżej!

Zdjęcia z Google Earth do pewnego czasu były realizowane głównie przez satelitę Landsat 7 – nie była ona jednak tak niezawodna jak obecnie wykorzystywany instrument. Jak się okazuje, obrazy wykonane przez obiekt miały pewne usterki – pojawiały się na nich artefakty w formie przekątnych luk. Dzięki technice eksploracji danych udało się zniwelować tę niedogodność tworząc pojedynczy „mozaikowy” obraz wielu zestawów grafik przechwyconych przez satelitę. W późniejszym czasie rozpoczęto wykorzystywanie danych z Landsat 8, który charakteryzuje się znacznie większą rozdzielczością niż poprzednik.

Rzeszów Google Earth 3D

Obecnie wykorzystywany sprzęt pozwala na obrazowanie powierzchni ziemi z rozdzielczością do 30 metrów w świetle widzialnym oraz bliskiej podczerwieni oraz uzyskiwanie obrazów panchromatycznych w rozdzielczości 15 m. Początek misji nowego satelity miał miejsce 11 lutego 2013 roku o 18:02 czasu UTC.

Jak oglądać Rzeszów w 3D dzięki Google Earth?

Wystarczy, że korzystacie z komputera z przeglądarką Google Chrome – kliknijcie w ten link aby przenieść się bezpośrednio do Rzeszowa. 🙂

Na telefonach z systemem Android oraz iOS możecie przeglądać zdjęcia 3D Rzeszowa w Google Earth za pomocą aplikacji mobilnych:

Google Earth
Price: Free
Google Earth
Price: Free

About the author