IMGW ostrzega. Rzeszów nawiedzą potężne burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami nad wschodnią połową kraju. Pięknym, aczkolwiek niebezpiecznym zjawiskom pogodowym będą towarzyszyć intensywne opady deszczu oraz wiatr momentami przekraczający prędkość nawet 100 kilometrów na godzinę. Rzeszów, podobnie jak i całe województwo podkarpackie został objęty drugim stopniem zagrożenia meteorologicznego.

Nie tylko morderczy upał doskwiera rzeszowianom oraz mieszkańcom Podkarpacia. Obok ekstremalnych temperatur „na plusie” dokuczy nam także niż Oriana, który przyniesie nam niezwykle intensywne burze z opadami deszczu. Meteorolodzy obiecują, że po tych zjawiskach na chwilę odpoczniemy od upałów, aczkolwiek lokalnie już we wtorek i poniedziałek termometry mogą wskazać na powyżej 30 stopni Celsjusza.

Rzeszów – burze i ulewne deszcze: kiedy do nas dotrą?

Już w tym momencie widać i „czuć”, że zbiera się na burze. Powietrze jest ciężkie, a mieszkańcom doskwiera duchota stanowiąca zapowiedź ekstremalnych zjawisk pogodowych. Na niebie doskonale widać, że zbliża się do nas chmura, z której może nie tylko solidnie popadać, ale i porządnie zagrzmieć. Meteorolodzy spodziewają się kulminacji zjawisk w Rzeszowie około godziny 20:00 i te mają trwać przez całą noc. Absolutnie odradzamy więc w tym okresie wychodzenie z domów – warto także odpuścić sobie jazdę samochodem. Póki zostało nam jeszcze odrobinę czasu, warto zabezpieczyć mieszkania oraz domy przez burzą – zabierzmy więc lżejsze rzeczy z balkonów i zamknijmy okna.

Miejscami może spaść aż 50 litrów wody na metr kwadratowy. Silne porywy wiatru mogą przekraczać nawet 100 kilometrów na godzinę w krytycznych momentach.

Rzeszów burze

Ostrzeżenia meteorologiczne obowiązujące na godz. 12:00 dnia 10.08.2018

Burze z gradem, stopień 2.

woj. warmińsko-mazurskie (część wschodnia), podlaskie, mazowieckie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie.

Burze z gradem, stopień 1.

woj. warmińsko-mazurskie (część zachodnia), woj. pomorskie (część wschodni), woj. kujawsko-pomorskie (część wschodnia), woj. śląskie.

Upał, stopień 2. ważne do g. 20:00 10.08.2018

województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie (część zachodnia), łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie.

Źródło: IMGW

Na co warto uważać w trakcie burz?

Jeżeli nie jesteście pewni, czy w Waszym domu lub mieszkaniu funkcjonuje zabezpieczenie antyprzepięciowe – warto na czas burzy odłączyć od źródła zasilania wszystkie sprzęty. Uderzenie pioruna w infrastrukturę energetyczną może spowodować, że dojdzie do przepięcia, które „usmaży” urządzenia aktualnie podpięte do sieci.

W czasie burzy absolutnie nie wolno wychodzić z domu. Jeżeli niespodziewanie „złapie” nas takie zjawisko pogodowe – warto poszukać schronienia i nie przebywać na otwartej przestrzeni. Schronienie się pod drzewem to zasadniczo słaby pomysł. Niezłym pomysłem jest przeczekanie gwałtownych zjawisk w samochodzie, który działa jak klatka Faradaya.

Naukowcy wykazywali już, że korzystanie z urządzeń mobilnych (telefony, tablety) nie zwiększa ryzyka porażenia piorunem – ale jeżeli piorun jednak w Was trafi, to nawet trzymanie przy sobie takiego sprzętu może spowodować bardzo nieprzyjemne obrażenia. Trafiony razem z nami telefon lub tablet najpewniej wybuchnie albo się zapali – to raczej nieprzyjemna perspektywa.

Nie zapominajmy o zabezpieczeniu mieszkań oraz balkonów. Zamknięte okna to podstawa przy burzy – przeciąg jest w stanie nawet wyrwać elementy stolarki okiennej ze ścian. W trakcie wyładowań nie należy trzymać się m. in. metalowych poręczy!

About the author