Po pijanemu dwukrotnie uderzył w radiowóz. Rajd zakończył się w areszcie

Jak podaje biuro prasowe Policji Podkarpackiej, 47-letni mieszkaniec gminy Kolbuszowa został zatrzymany po pościgu, w trakcie którego dwukrotnie uderzył w podążający za nim radiowóz. Kierowca osobowego Forda po zatrzymaniu go miał niemal 3 promile alkoholu w organizmie. Pijacki rajd zakończył się dla niego w areszcie.

Kierowca usłyszał już zarzuty kierowania w stanie nietrzeźwości oraz niezatrzymania się do kontroli drogowej. Zdarzenie miało miejsce w środę ok. godziny 11:30 w miejscowości Kupno. Jak wynika z informacji podanych przez Policję, kierowca Forda Mondeo na widok radiowozu w zatrzymał się, a następnie skręcił w boczną drogą – funkcjonariusze postanowili zatrzymać pojazd do kontroli z powodu podejrzanego zachowania kierującego. Ten nie zastosował się do sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych i kontynuował jazdę – policjanci rozpoczęli pościg w trakcie którego doszło do dwukrotnego uderzenia radiowozu przez Forda.

Postanowiono zastosować brutalniejsze metody zatrzymania kierowcy: ostatecznie Ford Mondeo został zepchnięty z drogi, co uniemożliwiło mu dalszą jazdę. W wyniku przeprowadzonych czynności nikt nie został ranny – jedyne szkody dotyczą aut biorących udział w zdarzeniu.

motorzeszów

2,8 promila w wydychanym powietrzu

Zatrzymany 47-letni mieszkaniec gminy Kolbuszowa został przebadany w kierunku stężenia alkoholu w organizmie. Wynik okazał się być szokujący – prowadzący auto zdecydował się na jazdę mimo 2,8 promila alkoholu w jego organizmie. W samochodzie znajdował się pasażer, również nietrzeźwy – po przeprowadzeniu z nim wymaganych czynności został jednak zwolniony do domu. Na wniosek prokuratora wobec podejrzanego zastosowano dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

Co grozi za niezatrzymanie się do kontroli drogowej?

Art. 92.

§ 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

(Za niezatrzymanie się do kontroli grozi nawet do 5 lat więzienia, kara grzywny, a także zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi).

Jazda w stanie nietrzeźwości – jaka kara?

Grzywna za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości wynosi od 10 do 540 stawek dziennych, natomiast kara ograniczenia wolności może wynieść maksymalnie 2 lata. Prawo jazdy może zostać odebrane nawet dożywotnio, najczęściej jest to od 2 do 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów.

About the author