Mieszkanie w Rzeszowie Nasz Rzeszów poradnik

Wynajmij mieszkanie w Rzeszowie i nie zwariuj. Oto nasz poradnik

Wprawdzie Rzeszów to nie Warszawa i wynajęcie mieszkania w naszym mieście może wydawać się nieco prostsze, ale tutaj również trzeba pamiętać o kilku żelaznych wręcz zasadach. Doskonale wiadomo o tym, że i w stolicy Podkarpacia oszukiwano osoby poszukujące lokum – między innymi dlatego warto uzbroić się w informacje, które zwyczajnie ułatwią nam wynajęcie mieszkania.

Z uwagi na niezwykle popularne metody „oszustów mieszkaniowych” zaprezentujemy Wam kilka przydatnych zasad bezpieczeństwa w trakcie poszukiwania takiego lokum. Oprócz typowo formalnych zagadnień dotkniemy również kwestii samych właścicieli, którzy często nie zdają sobie sprawy z tego, że pewnymi zachowaniami przekraczają przydane im przez prawo uprawnienia.

Sprawdź, czy wynajmujący jest właścicielem mieszkania. Tym samym zabezpieczysz się przed popularnym ostatnio oszustwem

Niezależnie od tego, czy wynajmujesz całe mieszkanie, czy też jedynie pokój – możesz żądać wglądu do aktu własności oraz odpisu z księgi wieczystej. Aby być pewnym tego, że wynajmujący rzeczywiście jest właścicielem konkretnego mieszkania, powinieneś nie tylko zobaczyć, ale i zweryfikować te dokumenty. Profesjonalny wynajmujący nie powinien oburzyć się na takie żądanie – jeżeli wyraża niezadowolenie z powodu takiego pytania, wystarczy powiedzieć o tym, że zdarzały się przypadki oszustw związanych z wynajmowanymi mieszkaniami, a Wy chcecie się przed tym zabezpieczyć – niezależnie jak bardzo godny zaufania wydawała się osoba, z którą rozmawiamy.

mieszkanie w rzeszowie

Jeżeli wynajmujący nie chce nam okazać tych dokumentów, nie podpisujmy żadnej umowy i nie wręczajmy żadnych pieniędzy „za przetrzymanie”.

Wynajmujący ma być dla Ciebie partnerem, a nie „szefem”

Zwróć uwagę na samego wynajmującego. Jeżeli kwestie prawne dotyczące lokum wydają się być w porządku, ale właściciel bombarduje nas pytaniami dotyczącymi naszych zwyczajów, drugiej połówki, kierunku studiów albo np. o wyznanie – prawdopodobnie mamy do czynienia z tzw. „wścibskim wynajmującym”, z którym będzie sporo problemów w przyszłości. Absolutnie nie macie żadnego obowiązku spowiadać się z takich rzeczy, a wszelkie kwestie „obyczajowe” powinny być przedmiotem umowy i to ona powinna stanowić najważniejszy w takich kwestiach wiążący dokument. Owszem, wynajmujący może nie życzyć sobie zwierząt w mieszkaniu lub palenia papierosów, ale tego typu rzeczy uzgadnia się przy podpisywaniu umowy i nie wolno z tym przesadzić.

Warto w tej kwestii wziąć nieco w obronę samych wynajmujących – w Rzeszowie krążą wręcz legendy o zdemolowanych przez studentów mieszkaniach, którzy w trakcie imprez mieli daleko w poważaniu wszelkie kwestie obyczajowe. Właściciele mieszkań często chcą się takimi „wywiadami” zabezpieczyć przed nieodpowiedzialnymi najemcami, ale nie mogą tym samym naruszać godności drugiej strony.

Absolutnie nie wynajmuj mieszkania bez umowy!

Niektórzy wynajmujący proponują wynajęcie mieszkania bez podpisywania żadnej umowy – nierzadko zachęcają do tego niższym czynszem. Wielu studentów skuszonych perspektywą mniej obciążającego budżet odstępnego godzi się na taki wynajem i… może tego gorzko pożałować. Dla wynajmującego to tylko pozorna korzyść – może dzięki temu ominąć konieczność odprowadzenia podatków (czym popełnia przestępstwo skarbowe!), ale również nie zabezpiecza jego praw w przypadku jakiegokolwiek sporu w najemcą.

Brak umowy dla wynajmującego oznacza brak jakichkolwiek praw wynikających z takiego zapisu, natomiast w przypadku zniszczeń, korzystania z lokum niezgodnie z jego przeznaczeniem nie będzie mieć żadnych podstaw do wystosowania ewentualnych roszczeń, czym może narazić się na spore szkody finansowe. Jeżeli właściciel mieszkania upiera się przy niepodpisywaniu umowy – znajdźcie sobie bardziej odpowiedzialnego partnera.

Ustal co wolno, a czego nie wolno wynajmującemu

Zacznijmy od tego, że wynajmującemu nie wolno jest podnajmować wynajętego mieszkania. Warto zapytać właściciela o to, czy nie ma problemów z przyjmowaniem gości (np. na noc), z imprezami (oczywiście z dbałością o komfort innych lokatorów w bloku), z trzymaniem zwierząt oraz np. z paleniem papierosów. Takie kwestie należy uzgodnić jeszcze przed podpisaniem umowy, by uniknąć przykrych niespodzianek.

To samo tyczy się możliwych zmian w wyposażeniu mieszkania – zapytaj, czy możliwe jest umieszczenie w nim własnych mebli oraz sprzętów lub usunięcie (np. czasowe) tych, które w mieszkaniu już są obecne.

Ustal również warunki wizyt właściciela – o ile ten może mieć własny komplet kluczy, to absolutnie nie powinien wchodzić on do mieszkania pod nieobecność wynajmującego (zgodnie z art. 193 kodeksu karnego oznacza to naruszenie miru domowego!) – każda taka wizytacja powinna zostać wcześniej uzgodniona.

Długość okresu wypowiedzenia – koniecznie o to zapytaj

Ten zapis chroni interesy przede wszystkim wynajmującego mieszkanie. Warto ustalić dogodny dla obydwu stron okres wypowiedzenia, który z jednej strony nie będzie uciążliwy dla najemcy i jednocześnie pozwoli wynajmującemu uniknąć „pustego okresu” w historii lokum.

Wynajmujący może wypowiedzieć Ci umowę, jeżeli korzystasz z lokum niezgodnie z jego przeznaczeniem, jesteś uciążliwy dla innych mieszkańców lub intencjonalnie dopuszczasz do powstawania w nim szkód. Podobnie jest w przypadku podnajmowania / wynajmowania lub bezpłatnego użyczenia lokalu bez zgody właściciela. W razie dwumiesięcznej zwłoki z czynszem i dalszego braku uregulowania płatności również możliwe jest wypowiedzenie umowy. W niektórych przypadkach wynajmujący umieszczają w umowach zapisy pozwalające na natychmiastowe zerwanie stosunku prawnego.

Protokół zdawczo – odbiorczy to Twoje zabezpieczenie

Niektórzy wynajmujący liczą na to, że nie poprosimy o sporządzenie takiego protokołu i będą mogli tym samym obarczyć winą za powstałe już wcześniej zniszczenia lokatora. W trakcie zwrotu kaucji mogą więc pojawić się pewne problemy – aby się przed nimi zabezpieczyć, warto zadbać o spisanie takiego protokołu – w nim powinny znaleźć się wszelkie stany liczników oraz zauważone przez nas, nawet najmniejsze zniszczenia – tak, aby wynajmujący nie był w stanie obarczyć nas odpowiedzialnością za zaistniałe już wcześniej uszkodzenia.

Ustal termin odstąpienia od umowy oraz szczegóły dotyczące płatności

Może zdarzyć się, że w ciągu kilku dni od wprowadzenia się do nowego mieszkania coś nie działa tak jak powinno, albo nieujawnione wcześniej usterki zaczynają sypać się jak z rękawa. Warto przed podpisaniem umowy zadbać o zapis pozwalający Ci na odstąpienie od niej – jednak warto pomyśleć również o wynajmującym i ustalić konkretne przypadki, w których taki zabieg miałby zastosowanie (np. listę konkretnych awarii niewynikłych z winy wynajmującego).

Przy okazji tego punktu warto wspomnieć o płatnościach – warto jednoznacznie ustalić w umowie za co płaci wynajmujący (np. czynsz, miejsce w garażu podziemnym, odstępne, prąd, gaz, itp.) i do kiedy powinien to zrobić. Oceńcie, kiedy otrzymujecie wypłatę na konto i w odniesieniu do tego terminu wyznaczcie dzień miesiąca, w którym przelew powinien trafić do wynajmującego.

Dokładnie przeczytaj umowę i bądź dla właściciela mieszkania godnym zaufania partnerem

Umowa najmu jest najważniejszym dokumentem, jaki wiąże Cię z wynajmującym – dlatego też warto, abyś dobrze go znał. Sprawdź, czy zgadzasz się ze wszystkimi zapisami – jeżeli coś nie jest dla Ciebie jasne – pytaj i ewentualnie proś o dogodną dla obydwu stron zmianę.

Pamiętaj również o tym, że umowa najmu to nie cyrograf – traktuj poważnie wynajmującego i takiego samego oczekuj od swojego partnera. Warto utrzymywać z nim dobre, pełne szacunku stosunki – przy dłuższej współpracy można na tych podwalinach wynegocjować np. możliwość nieco bardziej zaawansowanej modyfikacji aranżacji mieszkania lub samodzielne wykonanie remontu w mieszkaniu w zamian za niższy czynsz.

Wynajmowanie mieszkania w skrócie – o tym musisz pamiętać

  • Sprawdź, czy wynajmujący jest właścicielem mieszkania – zażądaj aktu własności oraz odpisu z księgi wieczystej
  • Pamiętaj o własnej godności osobistej – wynajmujący nie może Cię bombardować osobistymi pytaniami!
  • Nie wynajmuj mieszkania bez podpisywania umowy najmu
  • Ustal kwestie obyczajowe
  • Wynajmujący nie może nachodzić Cię bez wcześniejszego ustalenia terminu wizyty
  • Zadbaj o spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego
  • Zapytaj od okres wypowiedzenia oraz termin odstąpienia od umowy
  • Ustal dogodny dla obu stron termin płatności
  • Uważnie przeczytaj umowę
  • Traktuj wynajmującego jak partnera i oczekuj od niego tego samego

About the author