4 December 2023

Sprawdziliśmy prognozy pogody na listopad. Wiemy, kiedy spadnie śnieg

3 min read

Zbliża się listopad. To miesiąc, który najczęściej przynosi w Polsce pierwsze ataki śnieżnej i mroźnej zimy. Patrząc jednak za okno, gdzie dominuje słońce i bardzo wysoka temperatura, trudno wyobrazić sobie, aby niebawem miało zrobić się biało. Według aktualnych, długoterminowych prognoz pogody, jest to jednak możliwe. Sprawdź szczegóły.

  • Prawie w całej Europie listopad będzie bardzo ciepły. W Polsce odchylenie temperatury od normy może wynieść nawet 2-3 st. C
  • Podczas gdy Skandynawia doświadczy ulew, a Bałkany dużych niedoborów deszczu, w naszym kraju opady powinny z reguły przyjąć przeciętne wartości
  • Najwyższe temperatury i najwięcej słonecznych chwil czeka nas na początku miesiąca. Im później, tym będzie robiło się chłodniej i bardziej wilgotno

Wszystko wskazuje na to, że w większości Europy listopad zapisze się ciepło i bardzo ciepło. Wyjątek mogą stanowić okolice Morza Czarnego i Turcji, gdzie przewidywane są temperatury w normie.

To nie będzie spokojny listopad w Europie

Polska na mapach jawi się jako jedno z cieplejszych państw na Starym Kontynencie. W naszym kraju, ale również w całej Skandynawii i na północny wschód od naszego kraju, może być aż o 2-3 st. C cieplej niż wynika ze średniej. W głębi Europy odchylenie temperatury balansować będzie w granicach 1-2 st. C.

W listopadzie nad Europą zarysuje się zróżnicowany rozkład opadów. Podczas gdy północna część kontynentu będzie mokra, a zachodnia Norwegia wręcz ekstremalnie wilgotna, to im dalej na południe, tym padać ma mniej. Na Bałkanach opadów będzie prawdopodobnie jak na lekarstwo.

Polska znaleźć powinna się między tymi dwoma skrajnymi obszarami, dlatego u nas deszczu powinniśmy mieć tyle, ile zazwyczaj o tej porze roku, aczkolwiek w województwach południowych oraz wschodnich niewykluczone są niewielkie niedobory opadów.

Pogoda na listopad. W drugiej połowie miesiąca możliwe pierwsze powiewy zimy

Mniej więcej do 5 listopada spodziewamy się przyjemnej jesieni. Temperatura w ciągu dnia regularnie osiągać ma 10-15 st. C, a w dniu Wszystkich Świętych na południu będzie dochodzić nawet do ok. 20 st. C. Na przymrozki nie mamy większych szans nawet nocami. Wysokiej temperaturze towarzyszyć ma wyżowa pogoda, dlatego deszczu zapowiadamy bardzo niewiele. Nie zabraknie natomiast słońca, aczkolwiek nocami i o porankach mogą nam się mocno dawać we znaki gęste mgły oraz niskie chmury.

Koniec pierwszej dekady listopada i jego cała druga dekada to spadek temperatury. Zamiast 20 st. C, najcieplejsze dni przyniosą ok. 15 st. C, a przeważnie odnotujemy od 5 do 12 st. C. Również noce będą zimniejsze, ze spadkami temperatury poniżej 0 st. C. Jest szansa, że przedostaną się do nas fronty atmosferyczne, co wiązałoby się z nieco częstszymi opadami deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem albo śniegu. Padać nie powinno jednak zbyt mocno i nie codziennie.

W trzeciej dekadzie listopada czeka nas już prawdopodobnie typowe przedzimie. Nocny mróz będzie występował bardzo często, natomiast w dzień temperatura rzadko osiągnie więcej niż 10 st. C. Możliwe, że w czasie najchłodniejszych dni lokalnie nawet w pełni dnia słupek rtęci z trudem przekroczy 0 st. C i wystąpią pierwsze opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Będą to jednak na razie tylko wstępne i krótkotrwałe powiewy zimy.