27 February 2024

Wspieranie Młodych Talentów: Projekt Fundacji Chaber Polski – “Stacja Kultura”

2 min read

W Polsce obserwuje się przekonanie, że kultura jest dostępna tylko dla elity. To fałszywe przekonanie, bowiem kultura jest dla każdego. Marlena Wilbik, prezeska fundacji Chaber Polski, podczas konferencji poświęconej projektowi “Stacja Kultura”, podkreśliła, że każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.

Projekt “Stacja Kultura” to cykl wystaw prac studentów uczelni artystycznych oraz uczniów szkół plastycznych, ilustrujących fraszki Marleny Wilbik. Te prace młodych artystów zostaną prezentowane na dworcach PKP w Katowicach, Krakowie i Częstochowie, a także na lotnisku w Radomiu od września.

Cel projektu, jak podkreślał Jan Bończa-Szabłowski, krytyk sztuki, to stworzenie szansy dla młodych artystów i wprowadzenie sztuki w życie codzienne. Projekt “Stacja Kultura” ma również za zadanie upowszechnić twórczość młodych plastyków, którzy często nie mają okazji do promocji swoich prac.

W projekcie uczestniczy około 15 studentów. Prace, które zgłosili, skupiają się na tematyce fantastycznej oraz “dnia codziennego”. Projekt jest obecnie w fazie pilotażowej, ale w przyszłym roku planuje się jego rozwinięcie.

Miejscem prezentacji prac jest kilka miast, rozpoczynając od Katowic, a kończąc w Krakowie, gdzie Marlena Wilbik zaprezentuje swój dziesiąty tomik pt. “Stokrotki”. Projekt cieszy się patronatem artystycznym Klubu Pod Jaszczurami w Krakowie, a także honorowym patronatem Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mediowy patronat obejmują m.in. Rzeczpospolita, Angora oraz Super Express.