4 December 2023

Po 25 latach opowieści Pokémon Pikachu opuszcza serial animowany

2 min read

Pikachu i Sacha, czyli Pokémon i jego trener, wchodzą w swój ostatni sezon na ekranie. Dwie postacie z sagi nie pojawią się już w nowej wersji zaplanowanej na 2023 rok.

W piątek 13 stycznia w Japonii przed telewizorami zasiadło wiele osób, aby obejrzeć nowy odcinek przygód Pikachu i Sashy. To już ostatni sezon przygód najsłynniejszego Pokémona i jego trenera. Do marca powstanie 11 odcinków, które zamkną ponad 25-letnią karierę. Pikachu i Sasha będą obecni w 1240 odcinkach emitowanych w 192 krajach.

Pikachu i Sasha od kwietnia ustąpią swoich głównych ról innym gwiazdkowym postaciom. Dziesięcioletni Sacha, który tak naprawdę w Japonii nazywa się Satoshi, zbliża się do końca swojej misji i ambicji trenerskich. Słynny Pikachu, gryzoń z czarnymi kolczastymi uszami i czerwonymi kośćmi policzkowymi, wkroczył do każdego domu w postaci pluszowej zabawki lub figurki.

Pokémon – fenomen na skalę światową
Ten fenomen Pokémonów będzie trwał, bo serial animowany wciąż zarabia pieniądze. Trzeba powiedzieć, że seria naznaczyła już kilka pokoleń, które dorastały z Pikachu, urodzonym jako postać w 1996 roku. Światowy sukces był natychmiastowy. Jest to największy sukces japońskiej strategii deklinacji multimediów, która nazywana jest media mix. Pomiędzy grami wideo, komiksami, filmami, kartami, figurkami i mnóstwem produktów pochodnych, Pokémon wygenerował już 100 miliardów dolarów przychodu.

A to jeszcze nie koniec, bo do gry włączają się także dzieci, które dziś mają po cztery, pięć lat. W potworach Pokémon jest jakaś magia. Są dziwne, ale urocze, czasem straszne, ale ujmujące. Transformują, a co najważniejsze – są uniwersalne. Ten fenomen przewyższa wszystkie inne japońskie czy zagraniczne sagi. I choć niektórzy próbowali naśladować Pokémona, jak np. seria Yo-Kai Watch, to jednak nigdy nie chwyciło to w ten sam sposób.

Aby unowocześnić licencję, firma Pokémon ogłosiła 16 grudnia 2022 roku, że nowa seria przejmie ją, zaczynając od kwietnia. Następcy Sashy nazywają się Liko i Roy, a towarzyszyć im będą Poussacha, Chochodile i Coiffeton, czyli trzy oryginalne Pokémony wprowadzone w grach wideo Pokémon Scarlet i Violet, dostępnych od 17 listopada.