28 February 2024

Film, który powinien obejrzeć każdy mężczyzna. Ta historia wydarzyła się naprawdę

2 min read

“Zdarzyło się” — ekranizacja autobiograficznej powieści tegorocznej noblistki w dziedzinie literatury Annie Ernaux — to film, który powinien obejrzeć każdy mężczyzna w naszym kraju. Historia opowiedziana w filmie wydarzyła się naprawdę we Francji, w latach 60. XX w. i niestety jest bardzo aktualna w naszym kraju dzisiaj. To bowiem poruszający obraz kobiety walczącej o prawo do decydowania o własnym ciele i życiu.

Film “Zdarzyło się” porusza widzów oraz krytyków na całym świecie. Został doceniony na wielu światowych festiwalach, zdobył m.in. Złotego Lwa w Wenecji. A 28 października pojawi się na ekranach polskich kin.

Reżyserka Audrey Diwan podkreśla w wywiadach, że ten film to manifest polityczny. A ona bardzo mocno identyfikuje się z główną bohaterką Anne, gdyż sama dokonała w swoim życiu podanych decyzji.

To film opowiadający o kobietach walczących o wolność wyboru i prawo do życia na własnych warunkach. Nikt nie ma prawa decydować za nie o ich ciele, seksualności, wolności, a już na pewno nie politycy czy kościół. W Polsce ten temat jest niestety bardzo aktualny, pomimo iż od wydarzeń pokazanych w filmie minęło ponad 60 lat.

W wywiadzie dla “Elle Polska” reżyserka powiedziała:

Marzyłabym, żeby ten film sprowokował w Polsce dyskusję o męskich obowiązkach dotyczących antykoncepcji oraz reprodukcji.

Akcja “Zdarzyło się” rozgrywa się w latach 60. XX w. we Francji. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim.

Ku swojemu zaskoczeniu Anne (Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.