4 December 2023

Eugène Delacroix i Gustave Courbet wkrótce spotkają się na przełomowej wystawie w Doubs

2 min read

W Ornans Muzeum Courbeta otrzyma część kolekcji Eugène Delacroix. Wyjątkowa pożyczka do odkrycia na wystawie, która zostanie otwarta w 2023 roku.

Pod jednym dachem znajdą się dwaj prestiżowi malarze XIX wieku. Gustave Courbet, mistrz realizmu, będzie dzielił swoje muzeum z Eugène Delacroix, mistrzem romantyzmu. Pełna wrażeń wystawa zaplanowana od 23 października 2023 roku do 5 lutego 2024 roku.

Praca w Muzeum Eugène-Delacroix
70 arcydzieł Eugène’a Delacroix zawiśnie jesienią przyszłego roku na ścianach muzeum w Ornans. Po raz pierwszy miejsce urodzenia Gustave’a Courbeta gości tak wiele obrazów innego malarza. Muzeum zostało wybrane na miejsce przechowywania tych obrazów podczas zamknięcia Muzeum Narodowego Eugène-Delacroix w 6. okręgu w Paryżu. W tym ostatnim przez ponad trzy miesiące będą trwały prace remontowe. A dla rządzących oddanie obrazów do magazynu nie wchodziło w grę. “Bardzo chciałam, aby te dzieła zostały zaprezentowane publiczności i, jeśli to możliwe, publiczności, która ich nie znała” – wyjaśnia Claire Bessède, dyrektor Muzeum Narodowego Eugène-Delacroix.

Wybór, który naturalnie został przyjęty z entuzjazmem przez kuratora Muzeum Courbeta. “To spotkanie dwóch muzeów monograficznych, które da początek dość zaskakującej wystawie” – cieszy się Benjamin Foudral.

Delacroix u Courbeta, oczywisty wybór
Sprowadzenie Delacroix do domu Courbeta nie jest kwestią przypadku. Powodów tej decyzji było kilka. Oba muzea były pierwotnie domami i pracowniami tych artystów. Ich wielkość jest porównywalna. Z drugiej strony, wystawa ta zamierza podkreślić “mało znany związek między Eugène Delacroix i Gustave Courbet”, pomimo różnic artystycznych.

“U tych artystów jest bardzo ważne zainteresowanie naturą. Jeden z kluczowych obrazów Courbeta przedstawia dąb. Delacroix namalował też wiele spacerów po lesie. Mają też ciekawy związek z fotografią i reprodukcją – analizuje Claire Bessède. Dla Laurence’a des Cars, dyrektora Muzeum Luwru, Courbet i Delacroix “zmienili oblicze XIX-wiecznego malarstwa francuskiego”.

“Delacroix s’invite chez Courbet”, Musée Courbet, 1 place Robert Fernier, od 23 października 2023 r. do 5 lutego 2024 r.