Cyrk Zalewski w Rzeszowie. Będzie protest przeciwko imprezie

I ja ten protest gorąco popieram. W cyrku byłem tylko raz – miałem wtedy tylko kilka lat i wcale mnie się to nie podobało. Klaun był drętwy, ewolucje powietrzne – choć efektowne i wymagające ogromnej ilości treningów wcale mnie nie porwały, a na widok wytresowanych zwierząt ziewałem. Najlepsza z tego była wata cukrowa „za piątaka”. Dobra, bo „za piątaka”.

Już jutro o godzinie 17:30 w Rzeszowie odbędzie się „wielkie widowisko – doskonale znany w Polsce Cyrk Zalewski objeżdżając co większe miasta w Polsce trafia do stolicy Podkarpacia. Główną atrakcją ma być „ostatni żywy dinozaur” – cokolwiek ma to znaczyć. Najpewniej będzie to przerośnięty pluszak, w środku którego będzie tkwił człowiek udający groźne, nieobecne już na Ziemi zwierzę. Wśród innych „atrakcji” znajdziemy także wielbłądy, kozy, pieski i konie. Impreza taka, że po prostu oczy dęba stają.

Według aktywistów, którzy nie zgadzają się z formułą cyrku, która zakłada pokazy specjalnie tresowanych zwierząt, uczestnictwo dzieci w takich wydarzeniach może przyzwyczaić je do okrucieństwa wobec naszych „mniejszych braci”. Czy tak jest – nie wiem. Pewne jest natomiast to, że cyrkowcy nie słyną z dobrego podejścia do zwierzaków. Te, od najmłodszych lat tresowane i nierzadko poniewierane najpewniej nie są szczęśliwe funkcjonując głównie jako rozrywka dla człowieka. Od pokazywania zwierząt jest ZOO, które nie tylko „przetrzymuje” zwierzaki (w zdrowej formie – dbając o ich byt), ale także kultywuje szacunek do nich oraz propaguje wiedzę na temat współistniejących z nami gatunków.

Reklamowy cyrk – pytam oficjalnie: czy Cyrk Zalewski podchodzi tak samo do opieki nad zwierzętami jak do zaśmiecania miasta ulotkami i plakatami?

Jak wynika z informacji podanych na Facebooku przez fanpage „NIE dla cyrku ze zwierzętami w Rzeszowie”, osoby reklamujące występ dopuszczają się naruszeń w przepisach. Nie dość, że zostawiają ulotki w miejscach do tego nieprzeznaczonych, mimo obowiązujących zakazów (np. w sklepach FRAC), to w dodatku umieszczają one plakaty tam, gdzie jest to zabronione. Aktywiści zachęcają do zgłaszania takich incydentów Straży Miejskiej, która zobowiązana jest zająć się sprawą i nielegalnie zamieszczone materiały reklamowe zlikwidować.

W odpowiedzi na występy w Cyrku Zalewskim odbędzie się protest (jutro, pod cyrkiem o godzinie 16:45). Z mojej strony powiem tylko tyle, że będzie to znacznie bardziej rozwijająca forma spędzania wolnego czasu niż oglądanie zwierząt, które wolności i miłości ze strony człowieka nigdy nie zaznały. Wybór należy do Was.

About the author