Bitwa o Rzeszowski Pomnik – dołączam do gry

Nasz wczorajszy tekst o rzeszowskim pomniku przebojem przebił się w mediach społecznościowych i przez długi czas był jednym z popularniejszych. Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu – zwłaszcza po ledwie 24 godzinach od otworzenia naszego nowego serwisu. Dla nas to jednoznaczna informacja, że sprawa jest ważna, a mieszkańcy czynnie angażują się w tę kwestię.

Nie gaśnie spór wokół rzeszowskiego pomnika, który okazuje się być kością niezgody również wśród radnych różnych opcji. Obok tego stoją mieszkańcy (i o mieszkańcach myślimy przede wszystkim, nie o politykach), którzy (nie wszyscy) nie wyobrażają sobie Rzeszowa bez Pomnika Czynu Rewolucyjnego, który w ciągu wielu lat stał się symbolem miasta, a koronnym tego dowodem okazało się opieczętowanie go herbem.

bitwa o rzeszowski pomnik

Ja, jako mieszkaniec Rzeszowa dołączam do akcji „Bitwa o Rzeszowski Pomnik”. Wam również polecam

Nie wstępuję do tej akcji jako człowiek zaangażowany politycznie, ani nawet jako przedstawiciel mediów. Mieszkam w Rzeszowie, żyję w Rzeszowie, tutaj płacę podatki i nie wyobrażam sobie życia w innym miejscu. Ponadto, nie wyobrażam sobie również stolicy Podkarpacia bez tego pomnika, a jego upolityczniania – mimo faktu jego wrośnięcia w tkankę społeczną miasta absolutnie nie akceptuję i traktuję to głównie jako wymysł oderwanych od rzeczywistości polityków. Ci często kierują się smutną, choć działającą zasadą: „Dziel i rządź” – zastanówcie się, czy chcemy być dzieleni i na tym gruncie „rządzeni”?

Organizatorzy akcji, również mieszkańcy Rzeszowa wierzą w to, że siłą odzewu obywateli uda się zachować symbol miasta i udowodnić, że zawirowania polityczne nie mają szans w starciu z zaangażowaniem prawdziwego zarządcy Rzeszowa – ogółu mieszkańców, których głos liczy się nie tylko przy okazji plebiscytów napędzanych przez podsuwane co i rusz kiełbasy wyborcze.

Przyjdźcie 13 maja o godzinie 15 na Piknik. Bitwa o Rzeszowski Pomnik to również Twoja sprawa

Ja ze swojej strony zapraszam nie tylko zwolenników zostawienia monumentu w spokoju, ale również przeciwników tej postawy. W trakcie Pikniku spędzimy miło czas w należącej do obywateli przestrzeni miejskiej i pokażemy nasze zaangażowanie. To bardzo ważne, jeżeli nasz głos mają zauważyć politycy – według mnie najczęściej od rzeczywistości, w której my żyjemy – niezwykle oderwani.

Z przeciwnikami również należy rozmawiać i ich również zachęcam. Nie do burd, nie do kłótni, a właśnie do konstruktywnej wymiany opinii – nie wedle narracji narzucanej przez nieprzychylne przedsięwzięciu grupy interesów, lecz zgodnie z zasadami kultury oraz zachowaniem szacunku do rozmówcy.

Wpadnijcie. Ja również tam będę. Rzeszów jest nasz, pamiętajcie o tym!

Strona akcji na Facebooku

Grafika wprowadzająca: By Kroton [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons

About the author