Bitwa o rzeszowski Pomnik – relacja redakcji Nasz Rzeszów [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (niedziela, 13.05.2018) o godzinie 15:00 rozpocznie się piknik pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego. Mieszkańcy Rzeszowa przychylni monumentowi zorganizowali akcję, która ma na celu uświadomić politykom, iż obywatele miasta uważają rzeźbę w centrum za symbol stolicy Podkarpacia. W ramach wydarzenia przewidziano m. in. występy artystyczne oraz konkurs wiedzy o Pomniku.

Organizatorzy pikniku sugerowali zainteresowanym, aby zabrali ze sobą jakikolwiek instrument. Chodzi o to, żeby w centrum Rzeszowa było głośno. Sam piknik ma odbyć się w radosnej, miłej atmosferze, bez ataków w stronę przeciwników monumentu.

To właśnie w najbliższą niedzielę zapraszamy wszystkich mieszkańców Rzeszowa do uczestnictwa w happeningu w obronie symbolu miasta. Wierzymy, że Rzeszowianie to ludzie optymistyczni, radośni i dumni ze swojego miasta i jego nie zawsze łatwej historii.

~Konrad Fijołek, Radny Miasta Rzeszowa

Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Pomnik Czynu Rewolucyjnego jest poważnie zagrożony. Przeciwni jego istnieniu są IPN oraz kandydat na prezydenta Rzeszowa – Wojciech Buczak

Jak wskazywaliśmy niedawno w tekście zapowiadającym akcję, centrala IPN-u wyraziła się na temat monumentu jednoznacznie: ten stanowi hołd dla komunizmu i powinien zostać rozebrany. W nieco bardziej praktycznym, ale i tak niezadowalającym dla osób przychylnych pomnikowi wypowiedział się Wojciech Buczak, kandydat na urząd prezydenta miasta. Polityk Prawa i Sprawiedliwości uważa, że ma już pewien pomysł na zagospodarowanie miejsca po zburzonym monumencie: według niego Rondo Dmowskiego jest mocno zakorkowane i dzięki zlikwidowaniu pomnika możliwe będzie dobudowanie nowych pasów.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, iż koszt zburzenia pomnika szacuje się na około 35-40 mln złotych. Mieszkańcy oprócz faktu, iż zwyczajnie lubią Pomnik Czynu Rewolucyjnego, są w dodatku niezadowoleni z tego, że tak potężne fundusze miałyby zostać przeznaczone na likwidację symbolu Rzeszowa.

Bitwa o Pomnik Czynu Rewolucyjnego – relacja

Zapraszamy na relację z tego wydarzenia. Będziemy Was na bieżąco informować o tym co dzieje się przy rondzie Dmowskiego oraz dostarczymy najnowsze zdjęcia. Bądźcie z nami!

Mimo bardzo niepewnej pogody, frekwencja dopisała. Uczestnicy imprezy mogli nie tylko posłuchać występów artystycznych, a nawet wziąć udział w quizie dotyczącym wiedzy o rzeszowskim pomniku. Organizatorzy rozdawali zgromadzonym gadżety – koszulki, balony, a nawet podstawki na piwo w kształcie pomnika. Odśpiewano także piosenkę „Kiedy byłem małym chłopcem” Tadeusza Nalepy.

Co ciekawe, na wydarzeniu pojawił się również kandydat na prezydenta miasta – Wojciech Buczak z Prawa i Sprawiedliwości. Organizatorzy podziękowali mu za przybycie – mimo, iż jest przeciwny obecności pomnika w tym miejscu. Jak wynika z naszych obserwacji, rozmawiał z kilkoma osobami, jednak przez większą część imprezy przypatrywał się wydarzeniu ze stoickim spokojem.

AKTUALIZACJA: Kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa, Wojciech Buczak zdecydował się na powiedzenie kilku słów przybyłym uczestnikom pikniku. Wyraził swój pogląd na temat pomnika i muszę przyznać, że mnie niesamowicie tym zaimponował – mimo, że nie zgadzam się z jego postulatami.

Bitwa o pomnik czynu rewolucyjnego

About the author