W niedzielę widzimy się pod Pomnikiem. Nie damy zburzyć symbolu Rzeszowa

Przyszłość monumentu „Pomnik Czynu Rewolucyjnego”, najbardziej rozpoznawalnego pomnika w Rzeszowie w dalszym ciągu jest niepewna. Mało tego, pojawiły się ostatnio bardzo mocne sygnały, m. in. od IPN-u oraz… Wojciecha Buczaka – kandydata na prezydenta Rzeszowa, który uznaje niewątpliwie symbol miasta za przeszkodę w rozbudowaniu ronda Dmowskiego, co ponoć jest obligatoryjne dla uzyskania odpowiedniej płynności ruchu drogowego.

Bitwa o rzeszowski pomnik – w niedzielę przyjdźcie, przynieście ze sobą jakikolwiek instrument i dołączcie do radosnego pikniku

13 maja o godzinie 15:00 okolice monumentu „Pomnik Czynu Rewolucyjnego” zapełnią się mieszkańcami, którzy sprzeciwiają się planom środowisk wrogich wobec symbolu Rzeszowa. Na wydarzenie zaprasza również radny Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek:

To właśnie w najbliższą niedzielę zapraszamy wszystkich mieszkańców Rzeszowa do uczestnictwa w happeningu w obronie symbolu miasta. Wierzymy, że Rzeszowianie to ludzie optymistyczni, radośni i dumni ze swojego miasta i jego nie zawsze łatwej historii

Organizatorzy wydarzenia zadbali nie tylko o mobilizację środowisk przychylnych pomnikowi, ale także o oprawę artystyczną. Piknik pod monumentem zostanie okraszony także występami zespołów muzycznych, m. in. Zespołu Klang, Magdaleny Andres (Finalistki X sezonu programu „Mam Talent”) oraz Dominiki Kobiałki (finalistki programu the Voice of Poland).

Zaglądnijcie do piwnic, na strych…Wyciągnijcie zakurzone cymbałki. Zabierzcie kołatki, flety, tamburyna, gitary. Zróbmy pozytywny hałas. Pokażmy, że chcemy pozostawienia pomnika w przestrzeni publicznej

Dodaje Konrad Fijołek.

Bitwa o Pomnik Czynu Rewolucyjnego

IPN jednoznaczny w kwestii pomnika, kandydat Wojciech Buczak stanowisku wtóruje

Jak podaje m. in. serwis Nowiny24, według centrali IPN „Pomnik Czynu Rewolucyjnego” i jego istnienie jest sprzeczne z art. 5 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Pod tym stanowiskiem podpisał się Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. To zaś stanowi jednoznaczny sygnał, iż pomnik może zostać wyburzony.

W tym samym serwisie można przeczytać o stanowisku kandydata na urząd prezydenta miasta – Wojciecha Buczaka z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk już ma swoją wizję na zagospodarowanie terenu po zburzeniu pomnika – według niego, rondo Dmowskiego znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie monumentu wymaga gruntownej przebudowy. Gdyby Pomnik Czynu Rewolucyjnego został zburzony, w jego miejscu miałyby pojawić się dodatkowe pasy ruchu.

Liczę, że ta wypowiedź kandydatowi PiS zostanie dobrze zapamiętana, mimo mojej zwyczajnej, ludzkiej sympatii dla Wojciecha Buczaka. Jeżeli Pan Wojciech Buczak do nas zajrzy – prosiłbym o przypomnienie sobie, iż herb miasta na szczycie monumentu został umieszczony za prezydentury… Andrzeja Szlachty, jego partyjnego kolegi. To właśnie tę decyzję uznaje się za kluczową w kwestii uczynienia pomnika symbolem miasta.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego – problemem dla niektórych są również skojarzenia

Niektórzy widzą w nim uszy zakopanego zająca, inni ośle uszy, ale najczęściej podnoszone w jego kwestii jest porównanie do kobiecych genitaliów. „Wielka C…”, jak mawiają młodsi to według mnie mimo wszystko zdrowsze skojarzenie aniżeli „komunizm”, który umarł niemal 3 dekady temu. Nie jestem przekonany do tego, że pewne środowiska z własnej woli uprawiają historyczną nekrofilię: to zwyczajnie decyzja polityczna, służąca do utrzymania obecnie obowiązującego w polityce systemu dotyczącego sposobu myślenia, mówienia oraz kreowania rzeczywistości. Szanowny Panie Wojciechu, jestem pewien, że Panu tak naprawdę, sprawa pomnika kompletnie „wisi”, ale partia każe mówić tak, a nie inaczej. Na Pana miejscu pewnie robiłbym tak samo, ale całe szczęście nigdy nie pchałem się do polityki.

Zróbmy pozytywny szum. Zarówno pomnik jak i Rzeszów są nasze

Tworząc Nasz Rzeszów miałem na myśli nie tyle medium, które bazuje na informowaniu, co aktywizowaniu mieszkańców w słusznych sprawach. Będące zawsze blisko zwykłych ludzi, piętnujące nierozważne polityczne zagrywki każdej z opcji oraz takie, które będzie nadzorcą działań włodarzy. Z ogromną przyjemnością więc – nie jako twórca, ale zwykły obywatel pójdę w niedzielę pod pomnik i zrobię pozytywny szum. Drodzy Czytelnicy, będzie mi niezwykle miło, jeżeli wybierzecie się tam ze mną. Na piknik zapraszam również przeciwników monumentu – Wasz głos również jest potrzebny i ja chcę go usłyszeć.

Link do wydarzenia: https://web.facebook.com/events/197557557699151/

About the author