4 December 2023

Zmiany w PiS: Sobolewski nie jest już sekretarzem generalnym

1 min read

Krzysztof Sobolewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Rzeszowa, został odwołany z funkcji sekretarza generalnego partii. Sobolewski, który pochodzi z Radymna i do PiS wstąpił w 2003 roku, większość swojej kariery politycznej spędził w Warszawie. Zaczynał w przemyskim biurze poselskim Marka Kuchcińskiego, a w latach 2005-2007 był doradcą wicewojewody Dariusza Iwaneczki. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie początkowo pracował w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej, a w latach 2014-2018 był radnym warszawskiej dzielnicy Śródmieście1.

Sobolewski pełnił funkcję sekretarza generalnego PiS od lipca 2021 roku, kiedy to partia przywróciła to stanowisko po kilku latach. Przed Sobolewskim tę funkcję pełnił Joachim Brudziński. W 2018 roku Sobolewski stanął na czele nieistniejącego już Komitetu Wykonawczego PiS, a dwa lata później został sekretarzem generalnym partii. W 16 województwach miał swoich pełnomocników. Przez długie lata należał do najwierniejszych „żołnierzy” Jarosława Kaczyńskiego, kontrolując biuro partii na Nowogrodzkiej1.

Jednak teraz, po wyborach z 15 października, w których PiS zdobyło 35,38% głosów i 194 mandaty w Sejmie, ale nie uzyskało większości, Sobolewski zrezygnował z funkcji sekretarza generalnego PiS. Jego obowiązki przejął Piotr Milowański, dotychczasowy zastępca sekretarza. Sobolewski w ostatnich wyborach parlamentarnych startował do Sejmu z drugiego miejsca w okręgu rzeszowskim (okręg nr 23), zdobywając 18 390 głosów i dostając się do Sejmu1.