27 February 2024

Zima pokazuje swoje pazury: intensywne opady śniegu powodują problemy na Podkarpaciu

2 min read

Podkarpacie doświadczyło intensywnych opadów śniegu, które spowodowały liczne problemy dla mieszkańców regionu. Strażacy z Podkarpacia musieli interweniować 182 razy, aby usunąć skutki opadów, które obejmowały głównie usuwanie połamanych konarów, gałęzi i drzew, które blokowały drogi, chodniki, posesje i linie energetyczne.

Najwięcej interwencji miało miejsce w powiatach przemyskim, jarosławskim, bieszczadzkim i sanockim. W Rzeszowie i powiecie rzeszowskim strażacy interweniowali w pięciu przypadkach do godziny 19:00 w sobotę, a po tej godzinie mieli jeszcze cztery interwencje. Te interwencje obejmowały usuwanie drzew, które runęły na drogi pod ciężarem śniegu, a także pomoc autobusowi, który utknął w zaspie.

Na drogach Podkarpacia doszło do czterech wypadków, w wyniku których cztery osoby zostały ranne. Na szczęście, nikt nie zginął w tych wypadkach.

Intensywne opady śniegu spowodowały również przerwy w dostawie prądu. W niedzielę rano około 5000 domów w powiatach bieszczadzkim, sanockim, leskim, jasielskim, krośnieńskim i leżajskim było bez prądu. Liczba domów bez prądu zmniejszała się z każdą godziną, ale o godzinie 8:30 nadal nie było prądu w około 3500 domach. Wyłączonych było 18 linii średniego napięcia.

Strażacy apelują o ostrożność i unikanie lasów i parków, ponieważ nadłamane gałęzie lub całe drzewa mogą runąć pod ciężarem śniegu i zrobić komuś krzywdę. Apelują również do właścicieli budynków o usuwanie śniegu z dachów, ponieważ metr sześcienny śniegu może ważyć nawet kilkaset kilogramów, co jest dodatkowym obciążeniem dla konstrukcji budynków.

FAQ

1. Co to jest Podkarpacie?
Podkarpacie to region w południowo-wschodniej Polsce, który obejmuje województwo podkarpackie.

2. Co to jest interwencja strażacka?
Interwencja strażacka to działanie podjęte przez strażaków w celu zapobiegania, ograniczania lub usuwania skutków zagrożeń, wypadków i katastrof.

3. Co to jest linia średniego napięcia?
Linia średniego napięcia to linia przesyłowa, która przesyła energię elektryczną z elektrowni do odbiorców. Napięcie w tych liniach wynosi od 1 kV do 35 kV.

4. Co to jest metr sześcienny śniegu?
Metr sześcienny śniegu to objętość śniegu, która wypełnia sześcian o boku jednego metra. Waga metra sześciennego śniegu zależy od jego gęstości, która może się różnić w zależności od temperatury i wilgotności powietrza.