4 December 2023

Wybory 2023: Głosowanie w Rzeszowie i proces oddawania głosu

1 min read

Wybory parlamentarne 2023 to ważne wydarzenie dla wszystkich uprawnionych do głosowania obywateli. W Rzeszowie, gdzie uprawnionych do głosowania jest 148 tysięcy osób, głosowanie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 7:001. Proces wyborczy przebiega bez zakłóceń, co potwierdza Państwowa Komisja Wyborcza3.

Bezproblemowy proces wyborczy

Wszystkie lokale wyborcze w województwie lubelskim, podobnie jak w Rzeszowie, zostały otwarte w niedzielę o godzinie 7:006. Wybory parlamentarne i referendum rozpoczęły się bez większych problemów. Jedynie w Legnicy doszło do sytuacji, w której w jednym z obwodowych komisji wyborczych brakowało prądu, ale ta awaria została szybko usunięta4.

Jak oddać głos?

Podczas wyborów parlamentarnych, wyborcy mają możliwość oddania głosu na swojego preferowanego kandydata. Proces jest prosty i przejrzysty. Wyborca otrzymuje kartę do głosowania, na której zaznacza swojego kandydata. Następnie kartę wrzuca do urny. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwe jest zadawanie pytania przez komisję, czy wyborca chce kartę do referendum, do Sejmu czy do Senatu5. Każdy wyborca ma prawo do pełnej informacji i swobodnego wyboru.

Wszyscy uprawnieni do głosowania obywatele powinni pamiętać o swoim obywatelskim obowiązku i wziąć udział w wyborach. Każdy głos ma znaczenie i wpływa na kształtowanie przyszłości naszego kraju.