4 December 2023

Świąteczne oświetlenie w Rzeszowie: Więcej ozdób

2 min read

Rzeszów przygotowuje się do tegorocznych świąt Bożego Narodzenia, a miasto otrzymało pięć ofert od firm zainteresowanych dekoracją świąteczną ulic. Oferty wahają się od prawie 480 tysięcy do blisko 650 tysięcy złotych1. Wśród firm, które złożyły oferty, znajduje się Adal z miejscowości Kozie Głowy, Polamp z Giżycka, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe IBN z Zabrza, Odeon z Gliwic oraz Multidekor z Piastowa1. Wszystkie oferty mieszczą się w kwocie, jaką miasto zaplanowało na światełka, czyli 700 tys. zł1.

Proces wyboru oferty

Teraz miasto będzie sprawdzać wszystkie oferty pod kątem formalnym, a wybór oferty nastąpi w ciągu kilkunastu dni1. Następnie zostanie podpisana umowa z dostawcą ozdób1. W ostatnich latach to firma Multidekor z Piastowa dostarczała dla Rzeszowa świąteczne ozdoby1.

Oszczędności na oświetleniu

W związku z rosnącymi cenami prądu, miasto zdecydowało się na wprowadzenie oszczędności na światełkach3. W ubiegłym roku ozdoby wisiały o dwa tygodnie krócej, co pozwoliło zaoszczędzić około 400 tys. zł1. W tym roku ratusz zdecydował o znacznie większych oszczędnościach, planując wydać na ozdoby około połowę mniej niż w 2022 roku1.

Świąteczne oświetlenie w Rzeszowie

W poprzednich latach miasto wydawało na świąteczne ozdoby w granicach 600 tys. zł4. W tym roku, oprócz Rynku, świetlne dekoracje będą również na miejskich deptakach (3 Maja, Kościuszki), placach, mostach i rondach2. Na Rynku pojawi się ponad 16-metrowa choinka, ozdobiona złotymi i srebrnymi bombkami oraz zwieńczona złotą gwiazdą o średnicy 1,5 metra2. Świąteczne oświetlenie ma rozbłysnąć 1 grudnia i będzie świeciło do końca stycznia 2024 roku5.

Mieszkańcy Rzeszowa oczekują na świąteczne oświetlenie

Mimo kontrowersji dotyczących wydatków na oświetlenie, mieszkańcy Rzeszowa cieszą się na tegoroczne świąteczne oświetlenie4. W związku z tym, miasto nie wyklucza, że w kolejnych latach iluminacje wrócą z takim rozmachem, do jakiego mieszkańcy się przyzwyczaili5. Wszystko będzie zależało od stanu finansów miasta5.