28 September 2023

Rośnie liczba ofiar legionelli: Zmarła 91-letnia kobieta

2 min read

Liczba ofiar śmiertelnych z powodu zakażenia bakterią legionellą w Polsce wzrosła do 24 osób1. Najnowsza ofiara to 91-letnia kobieta, która zmarła w szpitalu przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie2. Wszystkie ofiary miały choroby współistniejące1.

Przyczyny i objawy zakażenia legionellą

Legionella to bakteria, która może pojawiać się w instalacjach zasilających w wodę budynki. Jej rozwojowi sprzyja środowisko bogate w sole wapnia i magnezu, glony i pierwotniaki oraz temperatura między 25 a 40 stopni Celsjusza (bakteria rozmnaża się w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza) 1. Zakażenie legionellą może prowadzić do legionellozy, która objawia się gorączką, dreszczami, kaszlem, bólami mięśni i głowy oraz zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi9.

Sytuacja epidemiologiczna

W Polsce odnotowano 240 przypadków zakażenia legionellą do 29 sierpnia 2023 roku, z czego najwięcej na Podkarpaciu8. Liczba chorych na legionellozę zwiększyła się do 155 osób3. Zakażenia występują głównie na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego8. Wciąż nie udało się ustalić źródła zakażeń6.

Reakcja władz i służb medycznych

Władze i służby medyczne monitorują sytuację oraz prowadzą dochodzenie epidemiologiczne2. Leczenie choroby legionistów polega na stosowaniu antybiotyków, które są zwykle skuteczne, jeśli zostaną rozpoczęte szybko po postawieniu diagnozy4. Chociaż sytuacja z Legionellą jest poważna i wymaga ścisłego monitorowania, nie ma obecnie dowodów na to, że mogłaby się rozlać na całą Polskę w sposób, który miałby miejsce w przypadku COVID-194.