4 December 2023

Ceny w rzeszowskich akademikach wzrosły, ale liczba chętnych nie maleje

1 min read

Mimo wzrostu cen za miejsce w rzeszowskich akademikach, liczba chętnych nie spada. Wszystkie miejsca w akademikach w Rzeszowie są już zajęte1. Obie państwowe uczelnie, Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski, podniosły ceny, ale wobec sytuacji na rynku mieszkaniowym, studenci nadal wybierają akademiki5.

Politechnika Rzeszowska oferuje 1450 miejsc noclegowych dla studentów w 7 domach studenckich: Akapit, Alchemik, Ikar, Nestor, Pingwin, Promień i Aviata przy OKL. Obłożenie wynosi 100% 6. Uniwersytet Rzeszowski dysponuje około 2200 miejscami w 5 domach studenckich w trzech lokalizacjach Rzeszowa: Zalesie, Cicha i Siemieńskiego6. Baza noclegowa na uczelniach jest stale modernizowana, aby spełniać oczekiwania i zapotrzebowanie mieszkańców6.

Wzrost cen za miejsce w akademikach może być związany z inwestycjami uczelni w domy studenckie oraz z sytuacją na rynku mieszkaniowym. Mimo wyższych cen, studenci nadal wybierają akademiki ze względu na korzyści, takie jak bliskość uczelni, niższe koszty w porównaniu z wynajmem mieszkań na rynku prywatnym oraz możliwość nawiązywania kontaktów z innymi studentami.