28 February 2024

Afera korupcyjna w rzeszowskim gabinecie psychiatrycznym: zatrzymania i zarzuty

2 min read

W Rzeszowie doszło do skandalu korupcyjnego związanego z prywatnym gabinetem psychiatrycznym. Głównym podejrzanym był znany rzeszowski psychiatra Marek G., który zmarł w listopadzie 2020 roku1. Lekarzowi zarzucano wystawianie zaświadczeń bez widzenia pacjentów na oczy, a nawet będąc za granicą. W aferze uczestniczyła również Anna W., rejestratorka gabinetu, która obecnie odpowiada za 467 zarzutów korupcyjnych2.

Przebieg śledztwa

Marek G. i Anna W. zostali zatrzymani przez policjantów z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie w październiku 2017 roku. Wtedy przedstawiono im 97 zarzutów korupcyjnych1. W lutym 2018 roku policjanci zatrzymali 50 osób, które wręczały łapówki Markowi G. i Annie W. Oboje wyszli na wolność w marcu 2018 r. po wpłaceniu poręczeń majątkowych (po 30 tys. zł), a G. został zawieszony w wykonywaniu zawodu lekarza1. Liczba zarzutów wobec psychiatry i jego współpracowniczki rosła z każdym kolejnym miesiącem. Po śmierci Marka G. śledztwo jest kontynuowane wobec Anny W. i osób, które za łapówki zdobywały zaświadczenia o niezdolności do pracy1.

Akt oskarżenia i konsekwencje

W lipcu 2022 roku prokuratura poinformowała o wysłaniu do Sądu Rejonowego w Rzeszowie aktu oskarżenia przeciwko Annie W. Oprócz niej, aktem oskarżenia objęto jeszcze 10 osób – to pacjenci, którzy korumpowali rejestratorkę i psychiatrę. Żaden z nich nie przyznał się do winy2. Reszta pacjentów będzie pociągnięta do odpowiedzialności karnej w oddzielnych postępowaniach. Anna W. nie była dotychczas karana, ale za zarzucane czyny grozi jej kara do 15 lat pozbawienia wolności2.